Hamid Ghanbari

آموزش تنبک

آموزش تنبک

آموزش تنبک

May, 2022

تنبک یکی از اصلی ترین سازها در موسیقی سنتی ایرانی به شمار می رود. در کنار این ساز، سازهای کوبه ای ایرانی که به صورت هم نوازی و تکنوازی هم نواخته می شوند بسیار پرطرفدار هستند. امروزه در تکنیک آموزش تنبک در روی تکنوازی و تکنیک نوازی بسیار دقت می شود. آموزش این ساز در موسیقی ایرانی می تواند پایه و اساس ریتم شناسی باشد. در واقع تنبک در ریتم و ضرب قطعات موسیقی سنتی یک نقش اصلی ایفا می کند. تمام نوازنده های ساز های ایرانی به یک دوره نت شناسی نیاز دارند تا بتوانند آن را بهتر درک کنند و در فرآیند آموزش سریع تر پیش بروند. در ادامه بیشتر با این ساز آشنا خواهیم شد.

اجزای ساز تنبک

قبل از آموزش تنبک بهتر است با اجزای اصلی ساز آشنا شوید. باید بگوییم که تنه اصلی ساز از چوب، سفال و فلز تولید می‌شود. مرسوم ترین و پرطرفدارترین آن تنبک چوبی است. برای تهیه پوست تنبک نیز بیشتر از پوست حیواناتی از جمله شتر، بز و گوساله استفاده می شود. پوست شتر بم ترین صدا را ایجاد می‌کند و پوست بز دارای زیر ترین صدا است. بیشتر اساتید تنبک توصیه می‌کنند که تنبک با پوست گوساله که بهترین صدا را داراست تهیه شود. ساز تنبک نیز از ۵ بخش: پوست، تنه، دهانه بزرگ، تنه اصلی، نفیر و دهانه کوچک به وجود آمده است. این اجزا در همه تنبک ها یکسان است.

در هنگام آموزش تنبک و انجام نوازندگی روی سه بخش اولیه یعنی پوست، دهانه بزرگ و تنه تمرکز می‌شود. برای شروع باید با نت ها، علامت ها، سبک ها و نواحی پوست آشنا شوید. پوست از سه ناحیه مرکزی، میانی و کناری تشکیل شده است. به بخش مرکزی تم و به بخش کناره بک گفته می شود.

نت تنبک مبتدی

نت خوانی در آموزش تنبک

در آموزش تنبک، نت خوانی از مهم ترین قدم ها محسوب می‌شود. نت خوانی نیز از چهار بخش علامت ها، کشش ها، سکوت ها، اصطلاحات و تئوری موسیقی مشترک به وجود آمده است. در تنبک ۲۵۰ علامت مختلف وجود دارد که هرکدام نحوه نواختن منحصر به فرد خود را دارند. سکوت ها در سازهای کوبه ای از اهمیت زیادی برخوردارند. با دیدن علامت سکوت که مانند علامت کشش است هیچ حرکتی نباید انجام دهید. تئوری موسیقی که زبان مشترک بین همه سازها است و شامل دو سبک تک خط و سخت است. در هنگام آموزش تنبک همه این موارد به شما توضیح خواهد داده شد.

قدمت تنبک

پیشینه ساز تنبک به پیش از اسلام می رسد و در چند دهه اخیر پیشرفت زیادی داشته است. این پیشرفت به دلیل حضور استادانی از جمله استاد حسین تهرانی است که به عنوان پدر تنبک نوازی از ایشان یاد می شود.

آموزش تنبک ساده است یا سخت؟

شاید برایتان سوال باشد که آیا نواختن تنبک سخت است یا آسان؟ برای نواختن هر نوع سازی باید روز ها تمرین کنید .خوب نواختن به دو عامل زمان و تمرین بستگی دارد. در نتیجه اگر قصد دارید آموزش تنبک ببینید باید صبر و تلاش خود را افزایش دهید. روش های متفاوتی برای آموزش تنبک وجود دارد. از جمله روش استاد تهرانی، استاد افتتاح، استاد رجبی، استاد اسماعیلی و استاد اخوان. برای موفقیت کسب مهارت در این ساز بهتر است به طور مداوم آن را تمرین کنید.

برای آموزش تنبک زیر نظر استاد حمید قنبری می توانید از طریق پیام واتس اپ مشاوره بگیرید.

Menu